Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir ?

Mesleki Yeterlilik Belgesi bir mesleği icra edebileceğinizi ve bu konuda yetkin olduğunuzu gösteren belgedir. Uzun yıllardır Avrupa Birliği Uyum Süreci kapsamında çalışmaları sürdürülen mesleki yeterlilikler 2015 yılı itibariyle Türkiye'de belirli mesleklerde zorunluluk olmaya başlamıştır. Önümüzdeki süreçte bütün mesleklerin bir yeterliliği ve belgesi olacaktır. Bu belgeye sahip olamayanlar mesleği kanunen icra edemeyecektir. 2015 itibariyle İnşaat ve diğer ağır işlerde belge zorunlu hale gelmiştir. İşverenler bu belgeye sahip olmayan çalışanlarının kademeli olarak belgelendirmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi işverenler ve çalışanlar için ortak fayda yaratır. Hem işverenler işe alım süreçlerinde belgeli personel seçerek yetkinliği kanıtlamış personel ile çalışır, hem de çalışanlar yetkinliğini kanıtlamak için başka yollara başvurmak zorunda kalmazlar.

Her mesleğin ayrı yeterliliği, ayrı  sınav koşulları, ayrı ücretlendirmesi mevcuttur. Bununla ilgili sayfaları ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. 

Avrupa ve gelişmiş ülkelerde ( Amerika Avusturalya Kanada vbz ) bir işi yapmaya yetkin olduğunuzu belgenizle kanıtlarsınız. Örneğin; Avusturalyada bir barda çalışmak isteyen birisi "Bartender License"  ( Bar Görevlisi Belgesi ) almak zorundadır. Eğer belgeniz yoksa bu işte çalışamazsınız. 

Türkiye'de ise bununla ilgili çalışma 1999 yılında başlamıştır. 2006 Yılında kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu ile devam etmiştir. 2015 Şubat itibariyle 34 tane mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme merkezi bulunmaktadır.