Madencilik Sektörüne Meslek Standartları Geliyor

Mesleki Yeterlilik Kurumu Ve Maden Sektörü komitesi üyeleri Çayırhan Termik Santraline ziyarette bulunularak çeşitli incelemeler yaptı. Maden sektörünün meslek standartlarının oluşturulmasına katkı saglaması amaçıyla yapılan saha ziyaretinde Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN ve Maden Sektör Komitesi üyeleri, madencilerle birlikte madenin derinliklerine inerek çalışma koşullarını yerinde inceledi. Maden işcilerinin sorunlarını ve isteklerini dinleyen kurum yetkilileri ve sektör temsilcileri mesleki yeterlilik ve meslek standartları belirlenirken çalışanlar görüşlerinin ve çalışma koşullarının önemli oldugunu belirtti. Yapılan incelemelerin ardından hazırlanacak raporla, mesleğe ilişkin belirlenen standart ve mesleki yeterliliklerin hem iş kalitesini hemde meslekteki iş güvenliğini artırması hedeflenmekte.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alan maden sektöründe ve en çok ölümlü iş kazalarinin yaşandigi bir sektor olan madencilikte, mesleki yeterlilik belgelerinin zorunlu hale gelmesi için çalışmalar sürüyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN önderliğindeki Maden Sektör Komitesi üyeleri, maden sektöründe iş kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında Çayırhan Termik Santrali'ne ve maden ocağına saha ziyaretinde bulundular. İşçilerle birlikte madene inen Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı CEYLAN ve sektör temsilcileri, çalışma şartlarını ve olası bir kazaya karşı alınan güvenlik önlemlerini yerinde incelediler. Ziyarette elde edilen teknik bilgiler, komite üyeleri tarafından meslek standartlarının ve mesleki yeterliliklerinin oluşturulmasıda kullanılacak.Ayrıca olası iş kazalarına karşı mevcut önlem ve tedbirler gözden geçirilerek bu konusundada çalışmalar yapılacak.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN, Türkiyede mesleki yeterlilikler konusunda yaptıkları çalışmalarda madenciliğe bağlı mesleklerle ilgili 10 meslek standardının belirlenerek Resmi Gazete'de yayınlandığını belirtti. 30 meslek standardının belirlenmesi için ise çalışmaların sürdüğünü belirten CEYLAN "Meslek standartlarının yanı sıra ulusal yeterlilik hazırlama çalışmaları da devam ediyor. Şu ana kadar 663 meslekte ulusal meslek standardı hazır. Aralarında sendikalar ve meslek odalarının da bulunduğu 50 kuruluş bu mesleklerde sınav ve belgelendirme yapma yetkisine sahip. Kurumlarda öncelikle, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin yanı sıra üretimde etkinlik ve verimliliği de ortaya koymayı amaçlayan teorik bir sınav yapılıyor. Sınav süresince kameralar kayıtta olacak ve bu kayıtlar incelenmek üzere kurumumuza teslim ediliyor."dedi.

CEYLAN : Türkiyedeki tüm meslek standartlarının oluşturulmasında çok hassas davrandıklarını ama Çalışma şartlarının çok agır ve en küçük ihmalin ölümcül iş kazalarına neden oldugu maden sektöründe 2 kat daha hassas olacaklarını belirtti. Özellikle maden sektöründeki firmaların işçilerinin güvenliğini her zaman ekonomik kaygıların üstünde tutmak zorunda oldukları belirten Adem CEYLAN iş güvenliği ve saglıgı konusunda çalışmaların dahada artacagını kurumlar gibi firmalarında bu konuda hassasiyet kazanacagını belirtti.

Kaynak: http://www.myk.gov.tr